Nietolerancja pokarmowa jest nieprawidłową reakcją organizmu na pokarm z udziałem systemu odpornościowego i swoistych przeciwciał klasy G (IgG). Są to przeciwciała, które z fragmentami spożywanych pokarmów (antygenów pokarmowych) mogą tworzyć kompleksy immunologiczne (immunotoksyny) i wywierać szkodliwy wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, powodując uciążliwe i długotrwałe dolegliwości. Nietolerancja pokarmowa może być określana również jako „opóźniona alergia pokarmowa” lub „utajona alergia pokarmowa”, ponieważ mechanizmy zależne od pokarmowych przeciwciał IgG stanowią oddalone w czasie reakcje alergicznej nadwrażliwości (lub prościej alergii pokarmowej). Objawy są zróżnicowane, przebiegają łagodnie, stopniowo się nasilają, w krótkim czasie po eliminacji z diety pokarmu zwykle ustępują. Symptomy te mogą trwać przez długi okres czasu. W odróżnieniu od nietolerancji pokarmowej, w alergii pokarmowej IgE-zależnej, reakcja na spożyty pokarm jest natychmiastowa.
nietolerancja pokarmowa
alergia pokarmowa
Jeśli występuje u Ciebie jakikolwiek z podanych niżej objawów, możesz cierpieć na nietolerancję pokarmową:
● przewód pokarmowy: wymioty, nudności, wzdęcia, zatrzymanie wody, zaparcia, biegunki, zespół złego wchłaniania, zespół jelita drażliwego, zapalenia jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna
● układ oddechowy: astma, nieżyt nosa, zapalenie zatok;
● układ nerwowy: ból głowy, migrena, problemy z koncentracją, depresje, lęk, zmęczenie, nadmierne pobudzenie, bezsenność;
● układ mięśniowo-szkieletowy: zapalenie stawów, bóle mięśni i stawów, osłabienie;
● skóra: pokrzywka, trądzik, atopowe zapalnie skóry, łuszczyca, suchość i/lub świąd skóry;
Typy testów dostępne w moim gabinecie
1
FoodDetective – test ambulatoryjny, który służy do szybkiego diagnozowania nietolerancji pokarmowej. Wykrywa swoiste przeciwciała IgG wytwarzane przeciwko 47 ogólnodostępnym produktom żywnościowym. Wynik testu jest znany jeszcze tego samego dnia, w którym zostało przeprowadzone badanie.
2
FoodTest i FoodPrint – testy laboratoryjne, które służą do diagnozowania nietolerancji pokarmowej w szerszym zakresie. Testy wykrywają swoiste przeciwciała IgG wytwarzane przeciwko odpowiednio 40, 90, 110 i ponad 200 ogólnodostępnym produktom żywnościowym. W teście uwzględniono również zestaw składników pokarmowych często wchodzących w skład diety wegetariańskiej (FoodTest Vegetarian 90). Testy te mogą uzupełnić wyniki testu Food Detective lub być rozwiązaniem dla osób chcących sprawdzić swoja reakcję na jak największą ilość składników podczas jednego badania. Okres oczekiwania na wynika badania od 5 do 12 dni roboczych.
3
Test na celiakię – test ambulatoryjny, który służy do diagnostyki ludzkich przeciwciał IgA obecnych we krwi pacjentów z celiakią. Stanowi nieinwazyjną metodę analizy pozwalającą wykryć chorobę. Wynik testu znany jest tego samego dnia.
4
Test diagnostyczny w kierunku Candidy – (przyrost grzyba drożdżopodobnego Candida albicans to schorzenie nazwane kandydozą) – test laboratoryjny, podczas którego badane są przeciwciała IgG i IgM. Korzyścią płynącą z tych badań jest to, że wystarczy tylko niewielka próbka krwi, aby zdiagnozować przebyte lub trwałe zakażenie. Podwyższone stężenie IgM wskazuje na niewielką infekcję, podczas gdy przeciwciała IgG wskazują przebyte lub trwające zakażenie kandydozą.
Wyniki testu
Wyniki testu są interpretowane przez dietetyka, który wskaże odpowiednią dietoterapię, przekaże informacje, które pokarmy należy wykluczyć z diety, na jaki okres czasu oraz jakimi produktami je zastąpić, aby dieta nie była niedoborowa.