Batony zbożowe

Dzielę dziś przepisem na smaczne batony do wykonania samemu w domu.

W sam raz do zabrania do szkoły, pracy.

Do ich wykonania potrzebujemy:

  • popping z amarantusa – szklanka – 30g (można dostać m.in. w siecie LIDL, Rossmann) -przypomnę, że nasiona amarantusa mają niepozorny wygląd, jednak zawierają prawdziwe bogactwo witamin i aminokwasów. Są również źródłem dobrze przyswajalnego białka. Nie zawierają glutenu, co jest szczególnie ważne w przypadku osób uczulonych na tę substancję. Dania z dodatkiem amarantusa zalecane są dla diabetyków – amarantus ma niski indeks glikemiczny i zawiera cukry złożone, które nie podnoszą gwałtownie poziomu cukru we krwi. Nasiona amarantusa wspomagają też odchudzanie, ponieważ potrawy z ich dodatkiem są sycące, a zawierają niewiele kalorii. Amarantus ma też sporo błonnika, co poprawia trawienie i przyspiesza przemianę materii. Poprawia też ogólnie pracę jelit, dlatego zalecany jest osobom z problemami ze strony układu pokarmowego.Nasiona amarantusa są również bardzo dobrym źródłem wapnia, magnezu oraz witamin z grupy B. Zaleca się jedzenie potraw z dodatkiem tego zboża osobom zestresowanym, przemęczonym i z problemami z pamięcią oraz koncentracją. Z tego względu amarantus to świetny wybór dla dzieci w okresie szkolnym.Amarantus to także naturalny antybiotyk, ma również udokumentowane działanie grzybobójcze. Z tych względów warto jeść go szczególnie jesienią i zimą, kiedy narażeni jesteśmy na kontakt z chorobotwórczymi mikroorganizmami oraz mamy obniżoną odporność. Magnez i zdrowe kwasy tłuszczowe zawarte w amarantusie wspomagają pracę serca, obniżają stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi oraz sprawiają, że krew płynie bez zakłóceń przez naczynia wieńcowe – zapobiega to powstawaniu groźnych dla zdrowia i życia zakrzepów. Amarantus jest odpowiedni dla osób z nietolerancją glutenu oraz z celiakią. 100 gramów tego zboża pokrywa aż 30% dziennego zapotrzebowania na żelazo.
  • płatki owsiane – 5 łyżek – 50g
  • mąka owsiana – 5 łyżek – 60g
  • masło – 5 łyżek – 50g
  • suszone śliwki – 4 sztuki
  • suszone figi – 3 sztuki
  • orzechy włoskie- 2 łyżki
  • nasiona słonecznika- 2 łyżki
  • miód – 4 łyżki – 100g
  • proszek do pieczenia- 1/2 łyżeczki – 1 g

Masło roztopić na małym ogniu, lekko wystudzić. Wszystkie składniki utrzeć na jednolitą masę. Ciasto wyłożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec 25 minut w temp. 160 st. C. Wyjąć i wystudzić.
Włożyć do lodówki. Przed podaniem pociąć. 🙂

1 batonik ma około 206 kcal, B 3,8 g , T 10g, W 27,8g

2 Replies to “Batony zbożowe

  1. Bardzo ciekawy artykuł! Wielokrotnie słyszałem o batonach zbożowych, ale dopiero teraz dowiedziałem się o ich składnikach i korzyściach dla organizmu. Wydaje się, że są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych słodyczy, ponieważ są bogate w błonnik i zdrowe składniki odżywcze. Naprawdę zachęcające jest też to, że można je łatwo przygotować w domu. Na pewno wypróbuję przepisy podane w artykule. Dziękuję autorowi za podzielenie się tymi informacjami!

  2. Artykuł na temat batonów zbożowych jest bardzo interesujący i pouczający. Dowiedziałem się, że batony zbożowe są dobrym źródłem energii i składników odżywczych. Podoba mi się również fakt, że są one łatwo dostępne i mogą stanowić zdrową przekąskę. Artykuł zawiera wiele przydatnych informacji dotyczących składu oraz porównuje różne rodzaje batonów zbożowych. Gorąco polecam przeczytać ten artykuł wszystkim osobom, które poszukują zdrowych i pożywnych przekąsek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *