Dieta RAW

Pewnie wielu z Was spotkało się z wieloma rodzajami diet alternatywnych, jedną z nich jest dieta Raw.

Tłumacząc dosłownie jest to sposób żywienia, który dopuszcza tylko produkty surowe. Niektórzy mylą ją z dietą witariańską – czyli z jedzeniem tylko surowych warzyw i owoców. Poniekąd jest to prawda, jednakże występuje kilka kluczowych różnic pomiędzy nimi.

W Stanach Zjednoczonych – jest zdecydowanie bardziej popularna niż u nas. Nieustannie zwiększająca się liczba zachorowań na cukrzycę, a także nadwagę i otyłość będącą domeną młodych Amerykanów, wymaga wprowadzenia drastycznych i stanowczych kroków., w tym pomocna okazuje się właśnie dieta Raw.

Do niedawna mięso uznawane było za jeden z podstawowych składników codziennej diety. Coraz częściej odchodzi się od tego przekonania, czego dowodem może być cieszący się rosnącą popularnością weganizm. Dieta Raw Food jest według niektórych najbardziej naturalnym sposobem żywienia. Oznacza to nic innego, jak odniesienie się do czasów sprzed milionów lat – kiedy nasi przodkowie nie używali specjalnych technik kulinarnych a także nie korzystali ze sztucznych dodatków oraz przetwarzania produktów spożywczych. To, co udało im się zjeść – najczęściej było znalezione, zerwane lub wyhodowane własnoręcznie. Dieta ówczesnych ludzi była uboga w produkty pochodzenia mięsnego. Dieta surowych produktów, czyli dieta Raw, opiera się na spożywaniu nieprzetworzonych warzyw i owoców. Ważne jest również, aby produkty spożywcze, z których korzystamy były przygotowywane w temperaturze nie większej niż 42 stopnie Celsjusza. Dzieje się tak dlatego, że w temperaturze powyżej 42 stopni w białkach zawartych w pokarmie następują nieodwracalne zmiany, które czasami mają wpływ na ostateczną wartość odżywczą produktu. Nie chodzi tutaj jednak tylko o białka, również związki mineralne oraz witaminy zmniejszają swoją przyswajalność podczas gotowania, pieczenia lub innej formy obróbki termicznej. Dieta Raw Food, nie jest dietą wymagającą.

Osoby będące na diecie Raw mają skomponowaną własną piramidę żywienia: dieta Raw piramida żywieniowa . Podstawą piramidy Raw Food są zielone liściaste warzywa, one powinny mieć najbardziej szerokie zastosowanie. Osoby będące na diecie, zazwyczaj używają ich do sałatek oraz jako bazę do koktajlów i soków warzywnych, które stanowią podstawę ich codziennej diety. Kolejnym stopniem w piramidzie Raw, są owoce – rzecz jasna surowe. Ważne jest, aby dbać o bardzo dużą różnorodność składników występujących w jadłospisie. Nie wszystkie produkty charakteryzują się podobną specyfiką oraz zawartością mikro i markoelementów. Co więcej, ważne jest, aby w diecie znajdowała się dość duża ilość kiełków oraz roślin strączkowych. Kiełki bowiem są idealnym źródłem zdrowego tłuszczu, a strączkowce – jak wiemy mają bardzo cenne białka roślinne. Utrzymywanie ich ilości na odpowiednim poziomie pozwoli nam zachować właściwy bilans energetyczny, a także zapobiegać będzie niebezpiecznym dla zdrowia niedoborom pokarmowym.

Udowodnione jest również, że dieta Raw powoduje obniżenie masy ciała – trudno byłoby się jednak tego nie spodziewać, w momencie, w którym osoba będąca na zwykłej diecie z dużą zawartością tłuszczu zwierzęcego przerzuca się na całkowity brak swoich ulubionych produktów w diecie. W chwili wyeliminowania NKT z diety, poprawia się również profil lipidowy krwi, łagodzą się stany zapalne, spada ciśnienie krwi – oraz poprawia się ogólne samopoczucie. Istnieją doniesienia o jej pozytywnym wpływie na cukrzycę. Skutkiem prowadzenia diety Raw może być nawet całkowite odstawienie leków. Do tej pory jednak nie przeprowadzono stosowanych badan naukowych, które potwierdziłyby pozytywne skutki prowadzenia diety Raw. Przed jej wprowadzeniem warto skonsultować się z lekarzem i nie traktować jej jako remedium na wszystkie choroby.
Dieta Raw ma niestety soje wady . Jest uboga w witaminy z rodziny B. Produkty takie jak warzywa i owoce mają dużą objętość, a mało kalorii. Należy zjeść bardzo dużo, aby zapewnić sobie odpowiednią podaż kalorii. Dieta bardzo bogata w błonnik, nadmiar tego składnika może być uciążliwy i powodować: podrażnienie jelita, biegunki, odwodnienie. Niesie również ze sobą ryzyko zmniejszania wchłaniania składników takich jak: wapń, żelazo i cynk. Zmniejsza również wchłanianie tłuszczów – z czym często w parze idą niedobory witamin w nich rozpuszczalnych: A, D, E, K. Brak pełnowartościowego białka, niezbędnych aminokwasów.

Nie powinna być stosowana przez osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego, wrzody przewodu pokarmowego lub zgagę powinny rezygnować z Diety Raw, aby ograniczyć podrażnienie swoich narządów. Dieta Raw ma więc swoje wady i zalety. Niektóre właściwości i skutki diety wymagają dalszych badań naukowych.

Uważam że w celu oczyszczenia organizmu z pewnością przyniesie dużo pozytywnych efektów. Należy jednak pamiętać, że wszystkie diety oczyszczające mogą prowadzić do wyjałowienia organizmu, dlatego ich stosowanie powinno być krótkotrwałe. Dieta Raw nie powinna zastępować zbilansowanej diety oraz zrównoważonego i zdrowego stylu życia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *