Idą święta … Piękne, radosne, kolorowe. Ale jak przeżyć przy suto zastawionym stole, skoro tyle wcześniej było wyrzeczeń…
Możemy podejść do sprawy na dwa sposoby. Albo w te dwa dni odpuścić (oczywiście w granicy rozsądku) i pozwolić sobie na tradycyjne smakołyki i dołączyć tego trochę ruchu- np. minimum godzinny spacer, pić dużo wody (również po to, by oszukać trochę żołądek i nie sięgać po zbyt dużo).
Możemy również przygotować Święta w stylu fit, korzystając z „odchudzonych przepisów”, lub chociaż częścią z nich zastąpić dania tradycyjne.
Polecam do wszystkiego dosypać trochę rzeżuszki wcześniej samodzielnie wyhodowane . Świeża rzeżucha jest uznawana za prawdziwą skarbnicę witamin: A, C, K, B2, B6 i kwasu foliowego oraz składników mineralnych: wapnia, żelaza, magnezu, potasu, jodu, miedzi i manganu. Osoby zmagające się z cukrzycą powinny spożywać zieloną trawę z uwagi na jej właściwości obniżające poziom cukru we krwi. Ponadto poprawia pracę trzustki, wspomaga leczenie osteoporozy, anemii, choroby wieńcowej i reumatyzmu. Zalecana jest także osobom zmagającym się z problemami skórnymi i łamliwymi paznokciami.
Gotowane jajeczko możemy śmiało zjeść to skarbnica witamin i białka, a kaloryczność wynosi ok. 85 kcal, ale dodatek majonezu ją mocno zwiększa
Łyżka majonezu to przeciętnie ok. 160 kcal, nawet ten w wersji light ma ok. 120 kcal. Możemy sami zrobić majonez, który na tylko 45 kcal!
A potrzebujemy:
- jajko ugotowane na twardo
- serek wiejski Grani – kubek
- musztardę – 2 łyżeczki
- ocet – 2 łyżeczki
- sól i pieprz
Wszystko należy zblendować na gładką masę.
Na wielkanocnym stole nie może również zabraknąć pasztetu. Tradycyjne to często również „bomba kaloryczna”. Możemy zrobić lżejszy warzywny pasztet.
Składniki na dwie foremki keksówki:
- 400 gram suchej czerwonej soczewicy
- 2 korzenie pietruszki
- 0,5 selera
- 3 marchewki
- kawałek pora
- ok. 10 łyżek bułki tartej + do wysypania foremek
- 2 cebule
- 2 jajka
- sól, pieprz i ulubione przyprawy (sos sojowy, pieprz, gałka muszkatołowa, papryka słodka i ostra itd)
- opcjonalnie boczek
- olej do smażenia
Wykonanie:
Soczewicę gotować do miękkości. Warzywa również ugotować. Cebulę smażyć na oleju. Połączyć ze sobą soczewicę, warzywa, jajka oraz cebulę i miksować. Przyprawić i dodać bułkę tartą.
Dwie keksówki posmarować tłuszczem i wysypać bułką tartą. Przełożyć masę do keksówek i piec ok. 45 min w 200 stopniach.
Na świąteczny obiad polecam upiec w piekarniku kawałek mięsa np. schab. Posmarować łyżeczką oliwy z oliwek, dodać sól, pieprz, czosnek i piec w rękawie do pieczenia ok. 40 min. W temp. 200 st. C. Można nadziać go suszoną śliwką- będzie jeszcze smaczniejszy.
Tradycyjny żurek możemy również podać w wersji „odchudzonej”. A potrzebować będziemy:
• 0,5 litra zakwasu
• 2,5 litra wody
• Kiełbasa z piersi kurczaka ok. 200g
• 1 marchew
• 1 pietruszka
• kawałek selera
• biała cześć pora
• 3 suszone podgrzybki
• majeranek, liść laurowy, ziele angielskie
• 2 łyżeczki chrzanu ze słoiczka
• 4 ząbki czosnku
• 100 ml mleka
• łyżka mąki gryczanej
• 4 jajka
Warzywa umyj i obierz, zalej wszystko wodą w garnku. Dodaj pokrojoną w plastry kiełbasę i czosnek oraz suszone grzyby i liście laurowe z zielem angielskim. Gotuj pół godziny. Wyjmij warzywa i wlej zakwas (najpierw szklankę, a potem dolewaj sprawdzając, czy nie jest za kwaśny). Dopraw majerankiem, chrzanem i pieprzem. W szklance wymieszaj mleko z mąka gryczaną. Dodaj dwie łyżki zupy, wymieszaj i następnie wlej do garnka ciągle mieszając. Jajka ugotuj na twardo. Zjedz zupę z jajkiem i kiełbasą. Kaloryczność jednej porcji wynosi ok. 280 kcal.
A po Świętach warto wrócić do lżejszych potraw!
Życzę smacznego i Wesołych, radosnych Świąt Wielkanocnych.