Czereśnie

 

Sięgajmy po owoce i warzywa sezonowe. Teraz sezon na czereśnie w pełni. A co w sobie kryje ten owoc?

Czereśnie oraz wiśnie należą do najbardziej wartościowych owoców. Pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i wygląd, a nawet pomagają leczyć niektóre dolegliwości, np. artretyzm. Mało kto wie, że porcja czereśni dostarcza też dużej dawki jodu, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Czereśnie poleca się również na opuchnięte i zwyrodniałe stawy.

Czereśnie to bardzo smaczny owoc. W 80 procentach składają się z wody, to pozostałe 20 procent wypełniają witaminy i składniki mineralne. Tylko 100 g zawiera aż 222 mg potasu, który usuwa z organizmu nadmiar soli i dlatego dobroczynnie wpływa na serce, nerki oraz stawy. Są również w czereśniach witaminy z grupy B, a przede wszystkim witamina B5, wspomagająca leczenie artretyzmu. Spora ilość kwasów owocowych wraz z witaminami A i C działa na organizm oczyszczająco i odtruwająco, a jednocześnie poprawia stan i wygląd skóry.

Porcja czereśni dostarcza nam też wapnia, żelaza i dużej dawki jodu (330 mg w 100 g).

Czy wszyscy mogą jeść czereśnie? Niestety nie. Osoby z jelitem wrażliwym nie powinny jeść czereśni w postaci surowej - mogą w postaci lekko obgotowanej, w postaci kompotów, w ciastach.
Nie należy również popijać czereśni wodą, gdyż może to spowodować biegunkę. Ponadto nie należy jeść czereśni bezpośrednio przed posiłkiem mięsnym, ponieważ utrudnia to wchłanianie białka z mięsa.
Czy czereśnia jest kaloryczna? W 100 gramach czereśni znajduje się około 50 kalorii, więc ok. 200g możemy zjeść na diecie redukcyjnej na np. II śniadanie.

One Reply to “Czereśnie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *