Światowy Dzień Pizzy

Któż z nas nie lubi tego włoskiego przysmaku?

Niestety mały kawałek może być bardzo kaloryczny…

Aby uczynić pizzę mniej kaloryczną, powinniśmy przygotować ją w domu. Do wyrobienia ciasta użyjmy mąki pełnoziarnistej, zamiast żółtego, pełnotłustego sera zastosujmy mozzarellę, a na całość połóżmy chudą szynkę lub wcześniej upieczonego kurczaka. Warto dodać do pizzy także dużą ilość warzyw, które dostarczą nam wiele składników odżywczych. Sos czosnkowy przygotujemy na bazie jogurtu, zamiast śmietany i majonezu.

Ja również od czasu do czasu pozwolę sobie na kawałek lub dwa pizzy, ale kupuję zawsze na cienkim spodzie. Moja ulubiona to italiana z dużą ilością rukoli, najchętniej z pomidorkami koktajlowymi.

Pamiętajmy, że kawałek pizzy z kiełbasą pepperoni zawierać będzie 311 kalorii, 13,5 gramów tłuszczu, z czego aż 5 gramów to tłuszcze nasycone, aż 14 miligramów cholesterolu, 701 miligramów sodu, prawie dwa gramy błonnika i 12 gramów białka. Kalorie w pizzy biorą się głównie z ciasta, z którego jest wykonywana. Puszyste i smaczne ciasto w pizzy zawdzięcza się użyciu mąki pszennej, która jest najbardziej kaloryczna i zawiera najwięcej węglowodanów. Kaloryczny jest też ser. Wybierajmy więc te, gdzie jest go mniej.

Czasem również stosuje się sos czosnkowy, który powstaje na bazie śmietany, majonezu i czosnku. Śmietana i majonez to kolejne źródła olbrzymiej ilości kalorii, jaką może zawierać pizza.

One Reply to “Światowy Dzień Pizzy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *