BLW – co to?

BLW to samodzielne jedzenie niemowląt. Baby Led Weaning , albo jak kto woli polską wersję „Bobas lubi wybór”. Jest to metoda rozszerzania diety niemowlaka- budzi ostatnimi czasy sporo kontrowersji.

Większość osób zna metodę „papek”- niemowlakowi podajemy pokarmy maksymalnie rozdrobnione.

Od niedawna z powodzenie stosuje się metodę BLW- czyli dziecko dostaje od razu „dorosłe jedzonko”. Najczęściej je samo, za pomocą własnych rączek.

Stosowanie BLW najlepiej zacząć, gdy niemowlę potrafi już samodzielnie siedzieć czyli w zależności od dziecka w szóstym/ siódmym miesiącu życia. W pozycji siedzącej będzie mogło wygodniej a przede wszystkim bezpieczniej zająć się samodzielną konsumpcją. Jest to zarazem moment, gdy dziecko ma już wykształcony odruch chwytania – potrafi samodzielnie złapać palcami kawałki jedzenia i poprowadzić rękę do buzi.

Zalety

  • Rozwija wszystkie zmysły dziecka – smak, wzrok, dotyk i węch. Maluch sam bada każdy produkt, który trafi do jego rąk – poznaje w ten sposób różne kolory, wagę, fakturę i temperaturę tego, co jest na jego talerzu. Gdy wprowadzamy dziecku papki, w pewnym sensie pozbawiamy go radości jedzenia. Nic nie jest chrupiące, soczyste czy ciągnące. Każdy posiłek wygląda podobnie
  • Według specjalistów dziecko, które od początku samo decyduje, co i ile chce zjeść, rzadziej cierpi na otyłość.
  • Co ciekawe maluchy karmione według zasad BLW bardzo rzadko są niejadkami i nie kapryszą przy jedzeniu. Być może to zasługa możliwości samodzielnego decydowania, czy w ogóle zje i ile zje – zakładając, że zdrowy organizm się nie zagłodzi.
  • Według specjalistów dziecko, które od początku samo decyduje, co i ile chce zjeść, rzadziej cierpi na otyłość.
  • Dzięki BLW dziecko doskonali technikę żucia i gryzienia, niektórzy twierdzą, że może mieć to pozytywny wpływ na szybszy rozwój mowy. Taka forma jedzenia sprawia dziecku dużo więcej radości niż tradycyjne karmienie papką z łyżeczki. W ten sposób kształtuje się też preferencje smakowe dziecka.
  • Dzieci karmione metodą BLW znacznie szybciej wypracowują koordynację ruchów, w szczególności synchronizację oko – ręka.
  • Przy karmieniu łyżeczką dziecko nie jest w stanie zbadać, co rodzic wkłada mu do buzi. Jedząc samodzielnie, może wypluć to, co mu nie smakuje, a co – w myśl, że organizm wie najlepiej – w niektórych przypadkach może go uczulać.
  • BLW pozwala zaoszczędzić czas, nerwy i… pieniądze. Nie musimy kupować słoiczków, specjalnych urządzeń do podgrzewania czy miksowania. Maluch je tyle, ile chce.

Wady

  • Chyba jedynym minusem jest bałagan, który powstaje podczas posiłku, ale jeśli się dobrze zabezpieczysz (folia pod krzesełko, fartuszek) nie będzie to aż takie uciążliwe. Poza tym z każdym tygodniem maluch będzie coraz częściej trafiać do buzi i nadejdzie chwila, że folia pod krzesełkiem nie będzie potrzebna.
  • Pozostaje też obawa przed zadławieniem. Jednak dobrze przygotowane posiłki – porcje warzyw czy owoców pokrojone w bezpieczne kawałki (krążki marchewki, różyczki brokułów, kulka kleistego ryżu lub kaszy) nie powinny stanowić dla malucha zagrożenia. Poza tym przy BLW ryzyko zadławienia maleje. Dziecko szybciej staje się świadome „ruchu” jedzenia w ustach, ponieważ ma pod kontrolą to, co ma w buzi.

Wybór metody należy do Państwa. Wiadomo, że każde dziecko jest inne i inaczej się rozwija. Można też łączyć obie metody. Podając papkowate zupki i warzywa ugotowane do jedzenia samodzielnego. Ważne jest by obserwować rozwój swojego malucha i jego indywidualne potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *