Czarnuszka

Czarnuszka - co to jest? Małe czarne ziarenka używane jako przyprawa kuchenna i aromatyczny dodatek do pieczywa.
Jej nasiona zawierają olejek eteryczny, glikozyd saponinowy oraz tłuszcze. Napar z nasion czarnuszki dawniej był stosowany w schorzeniach żołądkowych oraz jako środek moczopędny i pobudzający laktację.
Badania dowodzą, że może być pomocna w leczeniu Hashimoto - 2g ziarenek dziennie stosowane przez minimum 2 tygodnie wpływają na wysokość TSH i AntyTPO.
Ponadto czarnuszka wzmacnia układ odpornościowy, ma działanie antyalergiczne, antywirusowe i antybakteryjne, obniża poziom cukru w krwi.
W jakiej formie można stosować czarnuszkę?
Można kupić pieczywo z dodatkiem ziarenek czarnuszki, lub upiec samodzielnie w domu.
Ja ostatnio dostałam wafelki ryżowe z dodatkiem czarnuszki - polecam.
Można tez kupić olej z czarnuszki- 2,5 ml oleju 2x dziennie ma działanie przeciwzapalne. Podobno picie oleju dobrze wpływa np. na zapalenie zatok, krtani. Olej z czarnuszki jest szeroko stosowany przy problemach z układem oddechowym, prawidłowym funkcjonowaniu żołądka, jelit, wątroby, nerek, krążenia i systemu immunulogicznego. Korzystnie wpływa na regenerację i poliferację komórek trzustki, a także usprawnianiu metabolizmu glukozy.
Nie pozostaje nic innego, jak przyzwyczaić się do specyficznego smaku tej aromatycznej przyprawy i stosowania jej jak najczęściej w naszej kluchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *